Książka bestsellerowa “Stulecie Winnych”, autorstwa Ałbeny Grabowskiej, to idealna pozycja dla osób kochających zarówno romanse, dramaty, a także literaturę historyczną. Opowiada o rodzinie Winnych i jej perypetiach i przygodach na przestrzeni lat i wydarzeń historycznych, które miały miejsce w ów powieści. Akcja rozgrywa się w autentycznej małej wiosce, później otrzymującej prawa miejskie- Brwinowie.

Rodzinny wątek

Bardzo istotny i wyraźnie pokazany jest wątek rodziny. Pokazuje on pewnego rodzaju sielskość i beztroskę, która, mimo iż często zachwiana sytuacją polityczną kraju, nigdy nie niszczy relacji członków (rodziny), gdyż jest wśród nich dużo wzajemnej miłości do siebie i szacunku. Akcja powieści rozpoczyna się w 1914 roku, więc możemy spodziewać się wielu przełomowych momentów w dziejach Polski i świata, a przy tym przemian wewnętrznych bohaterów. Jedyne co się nie zmienia to siła, którą jest jedność i miłość wszechobecna pośród rodu Winnych. Jeśli więc oczekujemy od książki wielu emocji i napięć, a także dramatów ludzkich,  z którymi bohaterowie muszą się zmierzyć, będzie to idealna pozycja do przeczytania. 

Wydarzenia historyczne i autentyczne postaci

W książce znajduje się także wiele postaci, które faktycznie istniały, a co więcej miały nierzadko duży wpływ na historię Polski, czy wsi, później miasteczka Brwinów. Pośród nich znajduje się między innymi Jarosław Iwaszkiewicz, współtwórca międzywojennej grupy poetyckiej “Skamander”, czy fotograf codzienności w Brwinowie w okresie dwudziestolecia międzywojennego- Stanisław Lilpop. Prócz tego książka nie pozostawia miejsca na nudę, gdyż wciąż pojawiają się nowe wydarzenia historyczne, takie jak pierwsza wojna światowa, bitwa warszawska, druga wojna światowa, epidemia grypy hiszpanki i wiele wiele innych. Dzięki temu możemy wyobrazić sobie jakie realia panowały w ówczesnym świecie i jak tamtejsi ludzie mierzyli się z wielorakimi problemami, które ich spotykały. Jest to pozycja pod tym względem bezkompromisowo unikatowa i wyjątkowa.