“Stulecie winnych” to trylogia urodzonej w Pruszkowie polskiej pisarki Ałbeny Grabowskiej. Opowiada historię rodziny Winnych, która zaczyna się w dniu, gdy na świat przychodzą bliźniaczki Anna i Maria. Seria opowiada ich losy od początku I wojny światowej po czasy współczesne. Powieść “Stulecie winnych” jest dostępna w księgarniach.

Trudne początki

Pierwszy tom “Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli” rozpoczyna się w dniu narodzin głównych bohaterek Anny i Marii. Wydarzenie to ma miejsce w przededniu wybuchu I wojny światowej. Poród odbywa się w domu. Matka dziewczynek umiera, a ojciec staje przed wyzwaniem wychowania ich w trakcie wojny i późniejszych niepewnych czasach. Pierwszy tom jest umiejscowiony w latach od 1914 roku do 1939 roku. Pomimo toczącej się wojny dziewczynki dorastają w rodzinnych warunkach w pełnym miłości domu, otoczone opieką ojca, babci i dziadka.

Drugi tom ma tytuł “Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli”. Opowiada o trudnych czasach II wojny światowej. Mówi o Holokauście, bombardowaniu Warszawy, obozach koncentracyjnych. Dziewczyny dorastają i same muszą podejmować decyzje dotyczące często ich zdrowia i życia. W drugim tomie pojawiają się kolejne bliźniaczki, czyli córki Marii. Fabuła drugiej części dzieje się od czasów II wojny światowej do 1968 roku.

Trzeci tom “Stulecie Winnych, Ci, którzy wierzyli” rozpoczyna się w 1971 roku. Bliźniaczki Maria i Anna zostają babciami. Tom opisuje historie ich wnuczek aż do czasów współczesnych.

Powieść obyczajowa z historią w tle

“Stulecie Winnych” wciąga czytelnika zarówno zainteresowanego historią, jak ich miłośników powieści obyczajowych. Jest to historia pozwalająca uwierzyć, ze nawet w czasach wojny jest szansa na normalne życie . Postacie są autentyczne i dające nadzieję.

Ekranizacja

Książka doczekała się ekranizacji. Został wyprodukowany serial, w którym główne role zagrali m.in. Kinga Preis oraz Jan Wieczorkowski. W role bliźniaczek wcielały się różne aktorki, w zależności od czasów i wieku głównych bohaterek.

Lekarka, która została pisarką.

Autorka sagi Ałbena Grabowska urodziła się w Pruszkowie. Ma korzenie polsko-bułgarskie. Z zawodu jest lekarką. Pracę tę z powodzeniem łączy z pisaniem kolejnych książek.