Ałbena Grabowska jest znana z tego, że każdą swoją książkę dopracowuje w najmniejszym szczególe. Tak też i było ze Stuleciem Winnych, jej cyklem książek historycznych, które opierają się na towarzyszeniu danym bohaterom aż przez trzy pokolenia. Postacie poznajemy w przededniu wybuchu I wojny światowej, a żegnamy się z nimi na koniec XX wieku. Nie jest to cykl polityczny, jednak wiele w nim wątków, które opierają się na ważnych dla Polaków datach. Dlaczego po stulecie winnych warto sięgnąć? I o czym właściwie cykl ten opowiada?

Od najgorszych do najlepszych czasów

Stulecie Winnych opowiada o rodzinie, której przyszło żyć w najgorszych z możliwych czasów. Winni mieszkają w małej podwarszawskiej wsi. Nie należą do najbogatszych, ale jakoś sobie w życiu radzą. Nie wiedzą jednak, że już za chwilę całe ich życie zostanie przewrócone do góry nogami. Grabowska w doskonały sposób nakreśla swoich bohaterów. To zwykli ludzie, którzy popełniają błędy, oceniają za szybko i często nie radzą sobie z tym, co dzieje się wokół nich. Dzięki temu jednak łatwo się nam z nimi utożsamić nawet wtedy, gdy ci utrudniają sobie życie jeszcze bardziej.  I wojna światowa jest tylko zapowiedzią tego, co będzie działo się później. W okresie międzywojennym z pozoru wszystko wraca do normy, jednak psychika bohaterów jest w opłakanym stanie. To odbija się na relacjach rodzinnych.

Historia, jaką znamy

Ałbena Grabowska specjalizuje się w powieściach historycznych. Nie powinno zatem dziwić to, że w Stuleciu winnych autorka wykorzystuje daty, wydarzenia i miejsca, które są znane z polskiej historii. Poza fikcyjnymi postaciami w tle narracyjnym nie pojawia się nic, co nie miało w przeszłości miejsca. Dlaczego jednak cykl ten przyniósł pisarce tak dużą popularność? Choć nie ma w nim zbyt wielu zwrotów akcji, Grabowska świetnie przeskakuje pomiędzy wątkami, dzięki czemu cała seria zyskuje na różnorodności. Warto wspomnieć też o tym, że na podstawie serii powstał doceniony przez krytyków serial telewizyjny.